Fotovoltaické panely

Solární energie – jednoduše využijte světlo

Schema solární energie

Na naši planetu dopadne ročně zhruba 1,4 kW/m2 sluneční energie. Přibližně 30% se odrazí od atmosféry zpět do vesmíru a zbytek je absorbován mraky, vodou a pevninami. Solární neboli fotovoltaické elektrárny mohou s pomocí solárních panelů přeměnit tuto dopadající energii na elektrickou. Nevzniká při tom žádný odpad, kouř, hluk ani škodlivé záření jako v případě jiných způsobů výroby elektřiny. Sluneční energie je levný a dostupný zdroj elektřiny, který nám ještě pár miliard let vydrží.


Výroba elektřiny

Elektřina ze solárních panelů vzniká ve fotovoltaické elektrárně ve formě stejnosměrného proudu, který se pomocí invertoru přemění na střídavý. Ten je pak možné dodávat rovnou do distribuční sítě nebo využívat pro vlastní potřebu a ušetřit tak peníze.

Solární panely

Vznik elektrického proudu v solárních článcích způsobuje tzv. fotovoltaický jev – fotony dopadající na určitý materiál (především křemík) uvolňují elektrony, čímž se článek nabíjí a vzniká elektrický proud. Solární panely jsou pak vytvořené sériově spojenými fotovoltaickými články a zvládnou přeměnit zhruba 17% - 20% sluneční energie na elektrickou – v případě křemíkových solárních panelů. Novější technologie založené na organických článcích využívajících fotosyntézu by tento poměr měly zvýšit až na 25%.

Solární panel